Geoblog.pl    kapitanGalganov    Podróże    Gruzja, Armenia    Achałcyche

Achałcyche

Gruzja
Gruzja, Kutaisi West
Przejechano 2008 km

Na lotnisku w Kutaisi 05.30 (lokalnego). Po odebraniu bagażu, wejście do holu głównego. Gruzini są przygotowani na Polaków!!: po prawej darmowe mapki wszystkich regionów i nie tylko, po prawej w głębi – kantor ze znośnym przelicznikiem waluty, na wprost możliwość kupienia biletów na busy (szybki odjazd w stronę Batumi lub Tbilisi, sprzedaje Polka), obok darmowe karty SIM dwóch operatorów (warto kupić, aby telefonować do Polski i na miejscu) i jeszcze stanowisko taksiarzy, ponadto możliwość załatwienia noclegu.
Dowozy z lotniska realizuje Georgianbus.com (+995555397-387)
Mój tegoroczny kierunek. Kutaisi-Chaszuri-Borjomi-Achałcyche-Wardza-Erewań.
Chaszuri to dobre miejsce przesiadkowe w drodze do Borjomi i dalej. (Założone 150 lat temu jako przystanek kolejowy).
Byłem w Gruzji w 2011. Będę wtrącał informacje z tamtego wyjazdu z zaznaczeniem roku. MOIM ZDANIEM wizyta w Batumi (2011) jest niekonieczna. „Herbaciane pola” zniknęły, w kawiarni od razu dostałem w twarz liptonem, samo miasto to moloch, tłumy w sezonie, kamienie na plaży… Spałem niedaleko, w Gonio – brzydko, Sarpi – brzydko. Od znajomego Gruzina wiem, że niezłym miejscem nadmorskim jest Kobuleti, gdzie wysyła rodzinę w sezonie. I chyba coś o tym wspominała Pakosińska, jeśli to dla kogoś jakaś rekomendacja.

Miasteczko Achałcyche. Dobra baza na wygodne zwiedzanie okolic (Borjomi, Wardza). Odnowiona twierdza w mieście jest warta zobaczenia (są tu kręcone filmy reklamujące Gruzję), piękna nocą!
Spałem w StarHotel (+995(593)224-224) Parnavaz King str. Nr 16 (iść 10 minut w górę miasta). Każdy pokój z balkonem, łazienką, 170 kanałów (mój ulubiony KazachstanTV!). Mogę polecić, bo otwarty w 2013, ceny normalne, jak właściciel o imieniu Omari. Obok Ministerstwo Finansów Gruzji i Główny Posterunek Policji.
Z miejsc do jedzenia polecam naprzeciwko postoju marszrutek Hotel 3D – pyszne, tanie, świeże gruzińskie jedzenie (trudno uwierzyć, ale trzy w jednym). Obok, niedaleko stacji benzynowej, duży sklep 24h.

Ceny:
Kutaisi lotnisko – Tbilisi: 20 lari (niazatani ale szybki i wygodny start w nieznane)
Kutaisi lotnisko – Chaszuri: 16 lari (przepłaciłem)
Chaszuri – Achałcyche: 3 lari (tanio)
Hotel Star: 20 lari/od osoby w dwójce
Restauracja 3D: 7 lari duży obiad (1 chaczapuri, 4 chinkali, 2 herbaty gruzińskie)
Twierdza Achałcyche: 5 lari

Ceny w Gruzji, które podaję, mnożymy razy 1,8 (październik, 2014) aby dostać złotówki
Ceny w Armenii mnożymy razy 0,008

Zasoby: 31 wpisów31 0 komentarzy0 75 zdjęć75 0 plików multimedialnych0