Geoblog.pl    kapitanGalganov    Podróże    Gruzja, Armenia    Kutaisi

Kutaisi

Gruzja
Gruzja, Kutaisi West

Gruzja. Punktualnie pociągiem w Tbilisi, szybka przesiadka w busa do Kutaisi.
Kutaisi, miasto coraz bardziej atrakcyjne turystycznie. Zrobiony „rynek”, kolejka linowa na wzgórze, katedry UNESCO Bagrati i Gelati, Muzeum Historyczne ze skarbami Swanetii. (Właśnie jest przenoszone na „rynek”, tam gdzie stacja kolejki liniowej, obok knajpy z pysznymi chaczapuri).
Katedry UNESCO: dojazd z dworca kolejowego (przejść przez ulicę) do centrum miasta autobuso-marszrutką nr1 - 10 minut . Dalej na nogach 15 minut przez most i w górę. Rozsądniej: taksówka do obu kompleksów (mniej więcej 30 lari z postojem).
Katedrę Bagrati kończą remontować. Dla mnie to fascynujące połączenie X wieku z XXI. W środku metalowa kolumna, szkło, na zewnątrz winda. Jeden minus: koszmarny, chyba seledynowy, dach. Za to Monastyr Gelati: najpiękniejsze freski w Gruzji!! Są w tej mniejszej świątyni, po lewej stronie od wejścia, zostawcie ją sobie na koniec zwiedzania kompleksu.

INFORMACJA:
Problem z dużym bagażem? Przy dworcu, obok Mc Donalda jest targ. Tam zapytać o Nino, która za 1lari przechowa plecak (6h). Sam zrobiłem błąd, ponieważ swój plecak próbowałem odebrać po zmroku, kiedy nikogo już nie było, wszystko pozamykane a samolot za parę godzin…Groza. Ale czekało dwóch gości na mnie w jakiejś wnęce, plecak przeniesiony w inne miejsce. Co się z nim działo jak mnie nie było? W samolocie naszły mnie wątpliwości – a jak ktoś mi tam coś podrzucił, nie sprawdzałem zawartości! Zobaczyłem w domu – wszystko gra! Panikarz ze mnie, przecież to Gruzini!

Ceny:
Bus Tbilisi – Kutaisi: 10 lari (około 3,5h)
Kolejka na wzgórze Kutaisi: 2 lari
Taxi do Bagrati z centrum Kutaisi, powrót: 20 lari
Taxi do Gelati i Bagrati z centrum Kutasi, powrót: 25 lari
„Kamera hranienia”: 1 lari
Taxi lotnisko: 10 lari/osobę po zmroku (złodzieje)
Autobus nr „1” do centrum: 30 tetri

Zasoby: 31 wpisów31 0 komentarzy0 75 zdjęć75 0 plików multimedialnych0